YURTDIŞINDA MAĞAZAYA 120.000 DOLARA KADAR DESTEK

Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Bilgi Bankası Haberler İletişim
YURTDIŞINDA MAĞAZAYA 120.000 DOLARA KADAR DESTEK
Haber YURTDIŞINDA MAĞAZAYA 120.000 DOLARA KADAR DESTEK

Türkiye’de sınai ve / veya ticari faaliyet gösteren şirketler ile işbirliği kuruluşları üyelerinin ürünlerinin yurt dışında gerçekleştirilen tanıtım, marka tescil giderleri ile yurtdışında mal ticareti yapmak amacıyla açılan birimlerle ilgili giderlerinin bir kısmı, Destekleme ve fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) karşılanacak. Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu’nun “Yurt Dışı Birim, Marka Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, destek ödemesi, yurtdışı ortaklık oranına göre hesaplanacak. Sınai ve ticari şirketler veya bu şirketlerle aralarında organik bağ bulunan ve yurt dışında faaliyet gösteren şirket veya şubeleri ile işbirliği kuruluşları tarafından yurt dışında açılan birimlerinin kira giderleri (reyon olması halinde kira veya komisyon giderleri), her bir birim başına, açılan birimin mağaza olması halinde yüzde 60 oranında ve yıllık en fazla 120,000 dolara kadar, açılan birimin ofis, showroom, depo veya reyon olması halinde yüzde 60 oranında ve yıllık en fazla 100,000 dolara kadar desteklenecek. Her bir birim kira giderleri desteğinden en fazla 4 yıl ve en fazla 15 birim için yararlandırılacak. Tebliğ kapsamındaki desteklerden yararlanan birimlerde, Türkiye’de üretilen ürünlerin pazarlanması gerekiyor, yabancı markalar için yurt içinde fason olarak üretilen ürünlerin reklâm, tanıtım, pazarlama ve kira giderleri bu tebliğ kapsamında yer almayacak.

KIRSAL ALANDA DEVLET DESTEKLİ YATIRIM FIRSATI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından hazırlanan ve uzun bir süredir çalışmaları devam eden Kırsal Kalkınma Programı, tamamlanarak projeleri kabul etmeye başladı. Program kapsamında kırsal alanlarda yatırım bütçesi en az 15,000 en fazla 3.000.000 Euro değerinde olan yatırım projelerine yüzde 50 hibe desteği sağlanıyor. 2013 yılına kadar devam edecek program ile et işleme tesisi, besicilik, meyve-sebze bahçesi, meyve sebze işleme tesisi ya da pazarlama birliği, arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, yerel ürünler, el sanatları, kırsal turizm ve kültür balıkçılığı alanındaki yatırımların desteklenmesi planlanıyor. Amasya, Afyon karahisar, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Yozgat olmak üzere 20 ilde faaliyet gösteren şirketlerin yararlanabileceği programa önümüzdeki yıl, 22 ilin daha eklenmesi hedefleniyor. Böylece toplam 42 ilde kırsal kalkınmayı hızlandıracak projelerin hayata geçirilmesi sağlanacak. Hibe oranının bazı projelerde yüzde 65’e kadar çıkabildiği kırsal kalkınma Programı için 1,065 milyon Euro bütçe ayrıldı. Bu rakamın 874.000.000 Euro’su, AB tarafından sağlanacak. TKDK Başkan Vekili Kerem Akgündüz, konuyla ilgili açıklamasında, program kapsamında tarım ve gıda sektörünün sürdürülebilir modernizasyonu, AB müktesebatına bağlı olarak gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı, çevre standartlarının iyileştirilmesi konusunda yapılacak çalışmalara destek verileceğini belirtiyor. Akgündüz, sunulan desteklerde kırsal alanda 2,500 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini ve böylece kırsal kalkınmada 3 yıl içerisinde önemli yol kat edileceğini ifade ediyor. Bu program, AB uyum çalışmaları kapsamında tarım alanında atılmış en büyük adımlardan biri olarak görülüyor. Zira Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde önemli ve zorlu müzakerelerinin yaşanmasının beklendiği Ortak Tarım Politikası’na uyum kapsamında tarım ve kırsal kalkınma en öncelikli konular arasında yer alıyor.
Aslında kırsal kalkınma, Türkiye’nin gündeminde yeni bir konu değil. Daha öncede bu alanda çeşitli programlar hayata geçirilmişti. Örneğin Kars’ta, son 3 yıl içinde toplam 22 proje hibe desteği verildi. Diyarbakır’da ise son 4 yılda 38 proje, hibe desteği alarak hayata geçti. Diyarbakır Tarım İl Müdürlüğünün verdiği bilgiye göre 42 yeni proje de onaylanarak faaliyete geçmek için gün sayıyor. Peki, Yeni Kırsal Kalkınma Programı ile hangi alanlarda, nasıl yatırım yapılabilir? Proje hazırlanırken nelere dikkat etmeli? Hangi alanlardaki projelere hibe desteği var?

NASIL BAŞVURULUR?

Kırsal Kalkınma Programı, hibelerden yani karşılıksız kredilerden oluşuyor. Projesini hazırlayan tüm özel ve tüzel kişiler yatırım yapmak istedikleri bölgenin bağlı bulunduğu tarım il müdürlüklerine başvuruda bulunabiliyor. Bununla birlikte başvuru sırasında TKDK’nın belirlediği formatta bir iş planının da hazır olması gerekiyor. Yatırım projelerinin hızlı bir şekilde değerlendirilebilmesi için tarım il müdürlüklerinde konuyla ilgili uzmanlar görevlendirildi. Bu uzmanlar tarafından kontrol edilen ve uygun bulunan başvurular TKDK’ YA iletiliyor. Projelerin ön incelemeleri, yerinde kontrolleri ve değerlendirmeleri TKDK tarafından gerçekleştirildikten sonra proje sahibi ile sözleşme imzalıyor. Yatırım için sağlanacak hibe ödemesi ise sözleşmenin imzalanmasından sonra tek seferde yapılıyor. Bu arada her bir kişi en fazla 4 proje başvurusunda bulunabiliyor.

PROJE BAŞVURUSU İÇİN GENEL UYGUNLUK KRİTERLERİ NELER ?

—Ulusal kanunlarca tanınmış özel ve tüzel kişiler başvuru yapabiliyor.
—Hibe desteği kararı alındığında, proje sahibinin 65 yaşından büyük olmaması gerekiyor.
—Çiftçi Kayıt Sistemi ya da diğer kayıt sistemlerinden herhangi birine kayıtlı olmayanların, son başvuru tarihinden önce kayıt olması ve ilgili belgeyi hibe başvurusuyla birlikte sunması gerekiyor. —TKDK’ca belirlenmiş formatta bir iş planının başvuru sırasında hazır olması gerekiyor.
—Proje sonunda, işletmenin ekonomik olarak sürdürülebilir olduğunun iş planında gösterilmesi gerekiyor.
—proje sahibinin başvurusunu teslim ettiği tarihte vergi veya sosyal güvenlik borcu olmaması gerekiyor.
—işletme sahibinin 250’den az kişi istihdam etmesi ve yıllık cirosunun 25 milyon TL.’yi aşmaması gerekiyor.
—Yeni işletme yapılmasına, yalnızca ilde kapasite fazlası olması durumunda destek veriliyor.
—Hibe desteği alan yatırımcının, ödemenin yapılmasından sonraki 5 yıl boyunca yatırımı koruyacağını ve çok önemli değişiklikler yapmayacağını taahhüt etmesi gerekiyor.

Haber

Haberler MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNİ AZ ÖDEMENİN YOLU YURTDIŞINDA MAĞAZAYA 120.000 DOLARA KADAR DESTEK SERBEST BÖLGELERİN SUNDUĞU AVANTAJLAR KIRSAL ALANDA DEVLET DESTEKLİ YATIRIM FIRSATI

Kurumsal

Kurum Bilgilerimiz Hakkımızda Kalite Politikası Misyon Vizyon ve Hedefler İnsan Kaynakları Referanslar

Müşteri Hizmetleri

Müşteri Hizmetleri Müşteri Memnuniyeti Formu Site Değerlendirme Anketi
 

Sosyal Ağ Sayfalarımız

Prizma Mali Müşavirlik Facebok Prizma Mali Müşavirlik  Twitter Prizma Mali MüşavirlikGoogle Plus Prizma Mali Müşavirlik  Blogger

Web Sitemizi Değerlendirin

Anasayfa Hakkımızda İnsan Kaynakları Müşteri Hizmetleri Kalite Politikası Referanslar Site Haritası İletişim

Merkezefendi mahallesi Tercüman Sitesi A6 Blok No:57 Kat:14 Topkapı / İstanbul / TÜRKİYE Tel: +90 212 415 45 38 Faks: +90 212 415 45 27

www.prizmamusavirlik.com © Prizma Mali Müşavirlik - Tüm hakları saklıdır

Powered By Optimizasyon.NET |   Yasal Uyarı